| Meetperiode | Noord-Brabant | Nederland |
|---|---|---|
| 2022 | 360 | 1.835 |
| 2023 | 355 | 1.865 |
| 2024 | 370 | 1.930 |
| 2025 | 370 | 1.960 |
| 2026 | 385 | 2.050 |
Vestigingen op 1 januari. Tot en met 2024 zijn de cijfers definitief, de standen over 2025 en 2026 zijn voorlopig. Onafhankelijke afronding kan een klein verschil opleveren. CBS StatLine 81578NED; selectie 356800, PV30.
De meetpunten voor Noord-Brabant
Het verloop in Noord-Brabant begint bij 360 in 2022 en bereikt 385 in 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen -5, +15, 0, +15 vestigingen. De grootste absolute stap voor Detailhandel in motorfietsen valt tussen 2023 (355) en 2024 (370). In deze selectie geldt 2023 met 355 als laagste meetpunt, en 2026 met 385 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 30 boven het minimum van Noord-Brabant.
Hoe verhoudt Detailhandel in motorfietsen zich tot het gebied?
Van 2022 tot 2026 verschoof het totaal voor Noord-Brabant van 330.565 naar 375.535 vestigingen. De verandering binnen Detailhandel in motorfietsen was +25, bij een totale regionale beweging van +44.970. In 2022 kwam de categorie daarmee uit op 0,11 procent van Noord-Brabant en in 2026 op 0,1 procent. Binnen dezelfde regio heeft Verhuur overige consumentenwaren een bijna zo grote telling (385), vanuit 365 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Binnen de bredere bedrijfstak Autohandel en -reparatie
Het CBS deelt Detailhandel in motorfietsen in onder de bredere SBI-afdeling 45 (Autohandel en -reparatie). In Noord-Brabant omvat die in 2026 8.050 vestigingen, waarvan 385 in de specifiek geselecteerde categorie vallen. Dat geeft een aandeel van 4,78 procent. Voor Nederland komt Detailhandel in motorfietsen binnen dezelfde afdeling uit op 2.050 van 44.970, dus 4,56 procent. In 2022 was de verhouding voor Noord-Brabant nog 360 op 7.410 (4,86 procent).
Voor de afdeling Autohandel en -reparatie vermeldt de oprichtingenstatistiek in Noord-Brabant over 2025 555 nieuwe vestigingen. Die telling hoort bij het bredere niveau 45. Wie de 555 als nieuwe vestigingen van alleen Detailhandel in motorfietsen zou beschrijven, gebruikt de verkeerde afbakening. Ter voorbereiding op een locatiebezoek kun je dus de actuele stand van 385 in Noord-Brabant vergelijken met de instroom van de bredere afdeling, mits je in de bespreking de twee categorieën uit elkaar houdt.
Van Noord-Brabant naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Detailhandel in motorfietsen in 2026 2.050 vestigingen; in 2022 waren het er 1.835. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +11,7%, tegenover +6,9% voor Noord-Brabant. In absolute aantallen ligt Nederland +215 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Noord-Brabant in de nationale reeks gaat van 19,62 naar 18,78 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Detailhandel in motorfietsen binnen het regionale totaal van 375.535.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Detailhandel in motorfietsen en een beschikbare beginmeting zijn er 0 met een hogere eindstand dan Noord-Brabant. De stand van 385 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Gelderland met 315, gevolgd door Zuid-Holland met 295. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 0,05 procent in Noord-Holland tot 0,15 procent in Drenthe. Ter vergelijking staat Noord-Brabant op 0,1 procent voor Detailhandel in motorfietsen.
Van een provinciale beweging naar een bezichtiging
Begin voor een locatieverkenning bij Detailhandel in motorfietsen in Noord-Brabant met de provinciale telling van 385. Onderzoek vervolgens één eigen verzorgingsgebied. Hoeveel van zulke vestigingen kom je binnen dat gebied werkelijk tegen? Controleer naast de kaart ook Verhuur overige consumentenwaren, waarvoor het CBS in Noord-Brabant 385 vestigingen vermeldt. Een onderneming die op straat hetzelfde publiek lijkt te bedienen kan onder een andere bedrijfsactiviteit vallen. In Gelderland bedraagt de telling voor Detailhandel in motorfietsen 315; voor een locatiegesprek blijft de lokale afstand belangrijk.
Vragen voor het vervolg
- Welke waarneming op locatie zou een provinciale ontwikkeling in perspectief plaatsen?
- Bij welke twee meetpunten binnen Detailhandel in motorfietsen zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Noord-Brabant nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke bron wil je onderzoeken?
Welke locatie of ontwikkeling binnen Detailhandel in motorfietsen in Noord-Brabant wil je verder uitzoeken?
