| Meetperiode | Gelderland | Nederland |
|---|---|---|
| 2022 | 850 | 6.125 |
| 2023 | 930 | 6.715 |
| 2024 | 1.080 | 7.580 |
| 2025 | 1.125 | 7.925 |
| 2026 | 1.180 | 8.355 |
Vestigingen op 1 januari. Tot en met 2024 zijn de cijfers definitief, de standen over 2025 en 2026 zijn voorlopig. Onafhankelijke afronding kan een klein verschil opleveren. CBS StatLine 81578NED; selectie 344700, PV25.
De meetpunten voor Gelderland
Het verloop in Gelderland begint bij 850 in 2022 en bereikt 1.180 in 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +80, +150, +45, +55 vestigingen. De grootste absolute stap voor Reparatie en onderhoud van machines valt tussen 2023 (930) en 2024 (1.080). In deze selectie geldt 2022 met 850 als laagste meetpunt, en 2026 met 1.180 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 330 boven het minimum van Gelderland.
Hoe verhoudt Reparatie en onderhoud van machines zich tot het gebied?
Van 2022 tot 2026 verschoof het totaal voor Gelderland van 262.700 naar 298.605 vestigingen. De verandering binnen Reparatie en onderhoud van machines was +330, bij een totale regionale beweging van +35.905. In 2022 kwam de categorie daarmee uit op 0,32 procent van Gelderland en in 2026 op 0,4 procent. Binnen dezelfde regio heeft Groothandel in voedingsmiddelen een bijna zo grote telling (1.180), vanuit 1.155 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Binnen de bredere bedrijfstak Reparatie en installatie van machines
Het CBS deelt Reparatie en onderhoud van machines in onder de bredere SBI-afdeling 33 (Reparatie en installatie van machines). In Gelderland omvat die in 2026 1.900 vestigingen, waarvan 1.180 in de specifiek geselecteerde categorie vallen. Dat geeft een aandeel van 62,11 procent. Voor Nederland komt Reparatie en onderhoud van machines binnen dezelfde afdeling uit op 8.355 van 15.080, dus 55,4 procent. In 2022 was de verhouding voor Gelderland nog 850 op 1.450 (58,62 procent).
Voor de afdeling Reparatie en installatie van machines vermeldt de oprichtingenstatistiek in Gelderland over 2025 95 nieuwe vestigingen. Die telling hoort bij het bredere niveau 33. Wie de 95 als nieuwe vestigingen van alleen Reparatie en onderhoud van machines zou beschrijven, gebruikt de verkeerde afbakening. Ter voorbereiding op een locatiebezoek kun je dus de actuele stand van 1.180 in Gelderland vergelijken met de instroom van de bredere afdeling, mits je in de bespreking de twee categorieën uit elkaar houdt.
Van Gelderland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Reparatie en onderhoud van machines in 2026 8.355 vestigingen; in 2022 waren het er 6.125. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +36,4%, tegenover +38,8% voor Gelderland. In absolute aantallen ligt Nederland +2.230 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Gelderland in de nationale reeks gaat van 13,88 naar 14,12 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Reparatie en onderhoud van machines binnen het regionale totaal van 298.605.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Reparatie en onderhoud van machines en een beschikbare beginmeting zijn er 2 met een hogere eindstand dan Gelderland. De stand van 1.180 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Zuid-Holland met 1.400, gevolgd door Noord-Holland met 950. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 0,18 procent in Utrecht tot 0,77 procent in Zeeland. Ter vergelijking staat Gelderland op 0,4 procent voor Reparatie en onderhoud van machines.
Van een provinciale beweging naar een bezichtiging
Begin voor een locatieverkenning bij Reparatie en onderhoud van machines in Gelderland met de provinciale telling van 1.180. Onderzoek vervolgens één eigen verzorgingsgebied. Hoeveel van zulke vestigingen kom je binnen dat gebied werkelijk tegen? Controleer naast de kaart ook Groothandel in voedingsmiddelen, waarvoor het CBS in Gelderland 1.180 vestigingen vermeldt. Een onderneming die op straat hetzelfde publiek lijkt te bedienen kan onder een andere bedrijfsactiviteit vallen. In Zuid-Holland bedraagt de telling voor Reparatie en onderhoud van machines 1.400; voor een locatiegesprek blijft de lokale afstand belangrijk.
Vragen voor het vervolg
- Welke waarneming op locatie zou een provinciale ontwikkeling in perspectief plaatsen?
- Bij welke twee meetpunten binnen Reparatie en onderhoud van machines zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Gelderland nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke bron wil je onderzoeken?
Welke locatie of ontwikkeling binnen Reparatie en onderhoud van machines in Gelderland wil je verder uitzoeken?
