| Meetperiode | Gelderland | Nederland |
|---|---|---|
| 2022 | 1.080 | 8.880 |
| 2023 | 1.180 | 9.635 |
| 2024 | 1.340 | 10.720 |
| 2025 | 1.395 | 11.130 |
| 2026 | 1.460 | 11.670 |
Vestigingen op 1 januari. Tot en met 2024 zijn de cijfers definitief, de standen over 2025 en 2026 zijn voorlopig. Onafhankelijke afronding kan een klein verschil opleveren. CBS StatLine 81578NED; selectie 344500, PV25.
De meetpunten voor Gelderland
Het verloop in Gelderland begint bij 1.080 in 2022 en bereikt 1.460 in 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +100, +160, +55, +65 vestigingen. De grootste absolute stap voor Reparatie van machines en apparatuur valt tussen 2023 (1.180) en 2024 (1.340). In deze selectie geldt 2022 met 1.080 als laagste meetpunt, en 2026 met 1.460 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 380 boven het minimum van Gelderland.
Hoe verhoudt Reparatie van machines en apparatuur zich tot het gebied?
Van 2022 tot 2026 verschoof het totaal voor Gelderland van 262.700 naar 298.605 vestigingen. De verandering binnen Reparatie van machines en apparatuur was +380, bij een totale regionale beweging van +35.905. In 2022 kwam de categorie daarmee uit op 0,41 procent van Gelderland en in 2026 op 0,49 procent. Binnen dezelfde regio heeft Beheer van onroerend goed een bijna zo grote telling (1.460), vanuit 1.020 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Binnen de bredere bedrijfstak Reparatie en installatie van machines
Het CBS deelt Reparatie van machines en apparatuur in onder de bredere SBI-afdeling 33 (Reparatie en installatie van machines). In Gelderland omvat die in 2026 1.900 vestigingen, waarvan 1.460 in de specifiek geselecteerde categorie vallen. Dat geeft een aandeel van 76,84 procent. Voor Nederland komt Reparatie van machines en apparatuur binnen dezelfde afdeling uit op 11.670 van 15.080, dus 77,39 procent. In 2022 was de verhouding voor Gelderland nog 1.080 op 1.450 (74,48 procent).
Voor de afdeling Reparatie en installatie van machines vermeldt de oprichtingenstatistiek in Gelderland over 2025 95 nieuwe vestigingen. Die telling hoort bij het bredere niveau 33. Wie de 95 als nieuwe vestigingen van alleen Reparatie van machines en apparatuur zou beschrijven, gebruikt de verkeerde afbakening. Ter voorbereiding op een locatiebezoek kun je dus de actuele stand van 1.460 in Gelderland vergelijken met de instroom van de bredere afdeling, mits je in de bespreking de twee categorieën uit elkaar houdt.
Van Gelderland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Reparatie van machines en apparatuur in 2026 11.670 vestigingen; in 2022 waren het er 8.880. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +31,4%, tegenover +35,2% voor Gelderland. In absolute aantallen ligt Nederland +2.790 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Gelderland in de nationale reeks gaat van 12,16 naar 12,51 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Reparatie van machines en apparatuur binnen het regionale totaal van 298.605.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Reparatie van machines en apparatuur en een beschikbare beginmeting zijn er 3 met een hogere eindstand dan Gelderland. De stand van 1.460 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Noord-Holland met 1.505, gevolgd door Noord-Brabant met 2.005. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 0,26 procent in Utrecht tot 1,1 procent in Zeeland. Ter vergelijking staat Gelderland op 0,49 procent voor Reparatie van machines en apparatuur.
Van een provinciale beweging naar een bezichtiging
Begin voor een locatieverkenning bij Reparatie van machines en apparatuur in Gelderland met de provinciale telling van 1.460. Onderzoek vervolgens één eigen verzorgingsgebied. Hoeveel van zulke vestigingen kom je binnen dat gebied werkelijk tegen? Controleer naast de kaart ook Beheer van onroerend goed, waarvoor het CBS in Gelderland 1.460 vestigingen vermeldt. Een onderneming die op straat hetzelfde publiek lijkt te bedienen kan onder een andere bedrijfsactiviteit vallen. In Noord-Holland bedraagt de telling voor Reparatie van machines en apparatuur 1.505; voor een locatiegesprek blijft de lokale afstand belangrijk.
Vragen voor het vervolg
- Welke waarneming op locatie zou een provinciale ontwikkeling in perspectief plaatsen?
- Bij welke twee meetpunten binnen Reparatie van machines en apparatuur zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Gelderland nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke bron wil je onderzoeken?
Welke locatie of ontwikkeling binnen Reparatie van machines en apparatuur in Gelderland wil je verder uitzoeken?
